Βαρέζε - Φορτιτούντο 103-92: Ήττα παρά την «28αρα» του Χαραλαμπόπουλου

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έκανε μια εξαιτερική εμφάνιση και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά η Φορτιτούντο Μπολόνια ηττήθηκε εκτός έδρας από την Βαρέζε με 103-92 και έπεσε στο 9-19 (15η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 12-16 (10η θέση).

Η Βαρέζε είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ στα επόμενα λεπτά και την Φορτιτούντο Μπολόνια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24).  Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα επόμενα λεπτά, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (45-45).

Υψηλά το σκορ κινήθηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-69).  Η Βαρέζε ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φορτιτούντο Μπολόνια με 103-92.

Από την Βαρέζε διακρίθηκαν οι Κιν και Ρέγιες με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Φορτιτούντο Μπολόνα ξεχώρισαν οι Χαραλαμπόπουλος (5ρ. και πέντε ασίστ) και Αραντόρι (5ρ. και δύο ασίστ) με 28 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-25, 45-45, 76-69, 103-92