Φορτιτούντο-Νάπολι 56-64: Υποβιβάστηκε στην Α2 η ομάδα του Χαραλαμπόπουλου

Η Φορτιτούντο Μπολόνια, στην οποία αγωνίζεται ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ηττήθηκε εντός έδρας από την Νάπολι με 64-56 και υποβιβάστηκε στην Α2 Ιταλίας, αφού με μία αγωνιστική να απομένει, έχει ρεκόρ 9-20 (15η θέση), με την 14η που είναι η ομάδα της Νότιας Ιταλίας να είναι δύο νίκες μακριά (11-18).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (29-29). Αν και η Νάπολι είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι με οχτώ σερί πόντους, κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-43).  Η Νάπολι ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, νίκησε εκτός έδρας την Φορτιτούντο Μπολόνια με 64-56.

Από την Φορτιτούντο Μπολόνια διακρίθηκαν οι Γκροσέλε και Φραζίερ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε πέντε πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ σε 25 λεπτά. Από την Νάπολι ξεχώρισαν οι ΜακΝτάφι και Γκουντάιτις με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:  12-14, 29-29, 46-43, 56-64