Μπρέσια-Βαρέζε 102-71: Σαρωτικοί οι μπλε με κορυφαίο τον Μήτρου-Λονγκ

Η Μπρέσια νίκησε εντός έδρας την Βαρέζε με 102-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 21-8 (3η θέση), ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 12-17 (11η θέση).

Πολλές εναλλάγες στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να παιζουν ωραίο μπάσκετ και να είναι ανταγωνιστικές, με την Βαρέζε να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-47). Οι μπλε πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-63). Η Μπρέσια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-8, νίκησε εντός έδρας την Βαρέζε με 102-71.

Από την Μπρέσια διακρίθηκε ο Μήτρου-Λόνγκ με 22 πόντους, εννέα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, με τους Ντέλα Βαλε και Πετρουτσέλι να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Βαρέζε ξεχώρισε ο Ρέγιες με 17 πόντους, με τους Καρούζο και Βένε να έχουν από 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-24, 47-49, 72-63, 102-71