Σάσαρι-Βίρτους 108-73: Το στοπ των «νησιωτών» στους ασπρόμαυρους

Η Σάσαρι ήταν σαρωτική και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 108-73, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 16-13 (6η θέση) και να εξασφαλίσει την παρουσία της στα playoff του Ιταλικού πρωταθλήματος, με τους ασπρόμαυρους να παραμένουν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 25-4.

Αν και η Σάσαρι πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους (8-0, 4' λεπτό), αλλά η Βίρτους Μπολόνια με ένα επί μέρους σκορ 18-9, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι "νησιώτες" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου. Ιδιαίτερα, οι ασπρόμαυροι είχαν εκείνη την χρονική περίοδο και τον τραυματισμό του Μίλος Τεόντοσιτς, κάτι που τους ανησυχεί και ενόψει του τελικού του EuroCup κόντρα στην Μπουρσασπόρ, την Τετάρτη (11/5).

Οι μπλε ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 39-20, προηγήθηκαν με 31 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (86-55). Η Σάσαρι διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 108-73.

Από την Σάσαρι διακρίθηκαν οι Μπέντζιους και Μιλάν με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μανιόν και Σάμπσον με 21 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 47-35, 86-55, 108-73