Βίρτους-Μπρέσια 79-57: Με σβηστές τις μηχανές επικράτησαν οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε εντός έδρας της Μπρέσια με 79-57 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο, έχοντας ρεκόρ 26-4 (1η θέση), ενώ οι μπλε έπεσαν στο 21-9 (3η θέση). Η ομάδα που προπονεί ο κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο επικεντρώνεται στο τελικό του EuroCup, την Τετάρτη (11/5), εκεί που θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπουρσασπόρ για τον φετινό τίτλο και το εισιτήριο που οδηγεί στην EuroLeague, την επόμενη σεζόν.

Η Βίρτους Μπολόνια, δίχως τους Τόκο Σενγκέλια και Μίλος Τεόντοσιτς, ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-24). Οι ασπρόμαυροι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας την Μπρέσια με 79-57.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 16 πόντους, με τους Τζάιτεχ και Τεσιτόρι να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος. Από την Μπρέσια ξεχώρισαν οι Λακουιντάνα και Παρίγιο με έντεκα και οχτώ πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-11, 42-24, 68-43, 79-57