Βίρτους-Αρμάνι 84-78: Με κομβικούς Τζάιτεχ και Σενγκέλια οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 3-2 την σειρά

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνι με 84-78 και μείωσε σε 3-2 την σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα για την Βίρτους Μπολόνια στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Η Αρμάνι μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 27-17, με τους ασπρόμαυρους να κρατάνε την πρωτοπορία τους και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 13 πόντους (54-41, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "κόκκινοι" μείωσαν την διαφορά, αλλά οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την Βίρτους Μπολόνια να κάνει ένα επί μέρους σκορ 10-3 στα τελευταία λεπτά και να νικάει εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 84-78. Οι "ασπρόμαυροι" με αυτό το θετικό αποτέλεσμα, μείωσαν την σειρά του Ιταλικού πρωταθλήματος σε 3-2.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τζάιτεχ (13ρ. και 2 ασίστ) και Σενγκέλια (2ρ. και 5 ασίστ) με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Μέλι (5ρ. και μία ασίστ) και Σέρχι Ροντρίγκεθ (1ρ. και έξι ασίστ) με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-12, 42-39, 62-58, 84-78