Αρμάνι-Μπρέσια 72-75: Αποκλεισμός για τους Μιλανέζους από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας

Η Μπρέσια νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 75-72 στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας και θα αντιμετωπίσει στους "4", τον νικητή του ζευγαριού Πέζαρο-Βαρέζε.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπρέσια να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι μπλε πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-29).

Οι Μιλανέζοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-11, αλλά η ομάδα του κόουτς Μαγκρό διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55). Αν και η Αρμάνι είχε διαφορά πέντε πόντων στο 32' λεπτό (61-56), η Μπρέσια ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 75-72.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Γκάμπριελ και Μπάρνς με 13 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μπάρον και Ναπίερ με 13 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 29-45, 55-56, 72-75