Πέζαρο-Βαρέζε 84-80: Με κομβικό Χαραλαμπόπουλο προκρίθηκε στα ημιτελικά η ομάδα του Ρέπεσα

Η Πέζαρο νίκησε την Βαρέζε με 84-80 στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, για αυτό και προκρίθηκε στους "4' της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπρέσια. Μετά τον αποκλεισμό της Αρμάνι από τους μπλε (75-72), ο δρόμος για τον τελικό είναι ανοιχτός τόσο για την Πέζαρο, όσο και για την Βαρέζε.

Σαρωτική η Πέζαρο στα πρώτα λεπτά και ήτνα μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-12). Αν και η Βαρέζε μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 23-15, η ομάδα του κόουτς Γιασμίν Ρέπεσα διατήρησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Η ομάδα του κόουτς Μπράσε είχαν ένα ακόμη επί μέρους σκορ 29-23 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα από το Μαρκέ κράτησε τα ηνία και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). Αν και η Βαρέζε ισοφάρισε δύο φορές στην τέταρτη περίοδο, η Πέζαρο βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 84-80.

Από την Πέζαρο διακρίθηκαν οι Χαραλαμπόπουλος και Ντελφίνο με 18 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Βαρέζε ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Ρος με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-12, 44-35, 67-64, 84-80