Βίρτους-Βενέτσια 82-68: Με κομβικούς Μπελινέλι και Σενγκέλια προκρίθηκαν στους 4 του Κυπέλλου Ιταλίας οι ασπρόμαυροι

H Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Βενέτσια με 82-68 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας και προκρίθηκε στους "4" της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού της Τορτόνα με την Τρέντο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα και είχαν τα σερί τους, με την Βενέτσια να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Η ομάδα από την Βενετία είχε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να μένει χαμηλά. Η ομάδα του κόουτς Νεβέν Σπάχια παρά την πίεση των Μπολονέζων προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Οι "ασπρόμαυροι" έβαλαν το τούρμπο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-48). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βενέτσια με 82-68.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι (2 ασίστ) και Σενγκέλια (5ρ. και μία ασίστ) με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενέτσια κεχώρισαν οι Παρκς (10ρ. και δύο ασίστ) και Βατ (6ρ. και δύο ασίστ) με 18 και 13 πόντους. Ο Μάικ Μπράμος είχε έξι πόντους, τέσσερις ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 20 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 20-22, 34-36, 55-48, 82-68