Ζαλγκίρις-Ρίτας 81-75: Με ανατροπή επικράτησαν οι πράσινοι στο ντέρμπι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Ρίτας Βίλνιους με 81-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-4, ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 21-6. Υπενθυμίζουμε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν επικρατήσει στα τρία προηγούμενα ντέρμπι της φετινής σεζόν στο λιθουανικό πρωτάθλημα.

Η Ρίτας Βίλνιους άρχισε καλύτερα στον αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "κόκκινους" να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-60). Η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρίτας Βίλνιους με 81-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισε ο Ντίμσα με 13 πόντους, με τους Γκιεντράιτις και Σμιτς να σκοράρουν από 12 πόντους έκαστος. Από την Ρίτας Βίλνιους διακρίθηκε ο Ραντζεβίτσιους με 17 πόντους, με τους Γκόρχαμ και ΜακΚόλουμ να βάζουν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-25, 40-47, 60-60, 81-75