Μονακό-Λε Μαν 95-101: Ηττήθηκαν οι Μονεγάσκοι από την ομάδα του Τάρπει

Η Λε Μαν του Τέρι Τάρπει που έλαμψε στο Eurobasket 2022 νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 101-95. Η ομάδα του Πριγκιπάτου έπεσε το ρεκόρ της στο 26-7, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 18-15. Οι Μονεγάσκοι δεν είχαν στην διάθεση τους, τον Τζέιμς και τον Λόιντ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Μονακό, με την Λε Μαν να ισοφαρίζει στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-49).

Η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 25' λεπτό (65-60). Οι "πορτοκαλί" με ένα επί μέρους σκορ 11-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-69). Η Λε Μαν είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 101-95. Οι Μονεγάσκοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό της Euroleague.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Ντιαλό και Οκόμπο με 28 και 16 πόντους. Από την Λε Μαν ξεχώρισε ο Εντογέ με 19 πόντους, με τους Κάρλτον και Καγιάμι-Κιν να βάζουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-23, 44-49, 69-71, 95-101