Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Τ.Α. 89-82: Οι κίτρινοι πήραν το ντέρμπι της πόλης

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Τελ Αβίβ με 89-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-5, ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 20-7.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-28). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-42).

Η Χάποελ Τελ Αβιβ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-67). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Τελ Αβιβ με 89-82.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Σόρκιν (10ρ. και 3 ασίστ) και Κόλσον με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Τιμόρ και Μακρέι με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-28, 50-42, 67-70, 89-82