Λεβαλουά-Βιλερμπάν 75-69: Με double double του Γουεμπανιάμα έκανε η Μετροπολιτάνς το 1-0

Η Λεβαλουά νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 75-69 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Λεβαλουά να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Η ομάδα του Βίκτορ Γουεμπανιάμα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-47). Αν και η Βιλερμπάν πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Λεβαλουά βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 75-69, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Λεβαλουά διακρίθηκε ο Γουεμπανιάμα (14 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 19 πόντους, ενώ οι Τζόουνς και Τόμας έβαλαν από 12 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Φαλ και Ομπασοχάν με 10 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  23-19, 38-32, 57-47, 75-69