Λιετκαμπέλις-Ζαλγκίρις 66-95: Προκρίθηκαν στον τελικό του LKL οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 95-66, κάνοντας το 3-1 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του λιθουανικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρίτας Βίλνιους.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-31).

Οι "πράσινοι" είχαν ένα επί μέρους σκορ 26-18 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-49). Η Ζαλγκίρις είχε ένα επί μέρους σκορ 25-17 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 95-66, κάνοντας το 3-1 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Καβανό και Ουλανόβας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν οι Μόρις και Ορελίκ με 13 και 9 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-44, 49-70, 66-95