Ζαλγκίρις-Ρίτας 108-93: Οι πράσινοι έκαναν το 1-0 στους τελικούς με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Ρίτας Βίλνιους με 108-93 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ζαλγκίρις είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-21). Η Ρίτας ανέβασε ρυθμό και μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "πράσινους" να βρίσκουν λύσεις και για αυτό προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (47-46).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-25, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-71). Η Ζαλγκίρις διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ρίτας Βίλνιους με 108-93.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Μπουτκεβίτσιους με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Καβανό και Λεκαβίτσιους είχα από 12 πόντους, ενώ ο Ουλανόβας και ο Σμιτς με 11 και 10 πόντους. Από την Ρίτας Βίλνιους ξεχώρισαν οι Φόστερ και Καίρις με 19 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-21, 47-46, 80-71, 109-93