Μονακό-Λεβαλουά 95-88: Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 2-0 στους τελικούς

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 95-88 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Λεβαλουά έκανε δυνατή αρχή στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 35-23, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (50-49).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, είχαν τα σερί τους και η ομάδα του Πριγκιπάτου προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-71). Η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 95-88, κάνοντας το 2-0 στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Λόιντ και Μπράουν με έντεκα και οχτώ πόντους έκαστος. Από την Λεβαλουά ξεχώρισαν οι Τόμας και Μπράουν και 14 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-26, 50-49, 73-71, 95-88