Μακάμπι Τ.Α.- Χάποελ Χάιφα 81-75: Έκανε το 3/3 με κορυφαίο τον Μπλέιζερ (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Χάποελ Χάιφα με 81-85, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-2.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (20-15) και ήταν με έντεκα πόντους μπροστά στο ημίχρονο (46-34). Η Ισραηλινή ομάδα υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά την πίεση της Χάποελ Χάιφα, με αποτέλεσμα η "ομάδα του λαού" να πάρει την νίκη με 81-75.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μπλέιζερ και Ζίζιτς με 21 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χάποελ Χάιφα διακρίθηκαν οι Έβανς και Σιμόν με 17 και 16 πόντους.

Ιδιαίτερα βέβαια, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σε μια στιγμή του αγώνα έκανε παρατήρηση στον Σάντι Κοέν, αφού τον απέσυρε στον πάγκο και ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ τον αγνόησε. Στη συνέχεια, ο Έλληνας coach τον έπιασε από το χέρι και ο δεύτερος αντέδρασε, τραβόντας με δύναμη την λαβή του προπονητή του. Αυτό είχε ως αποτελέσμα να κάνει έξαλλο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και να διώξει τον Κοέν για τα αποδυτήρια.

Περίοδοι: 20-15, 46-34, 61-48, 81-75