Ζαλγκίρις-Ρίτας 92-45: Ευρεία νίκη ενόψει Παναθηναϊκού

Η Ζάλγκιρις Κάουνας έκανε το καθήκον της και νίκησε εύκολα της Ρίτας Βίλνιους με 92-45, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 9-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 7-4.

Η Ζαλγκίρις πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και βρέθηκε μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-11). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και ήταν μπροστά με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-22).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ζαλγκίρις ανέβαζε συνεχώς την διαφορά, με αποτέλεσμα να νικήσει την Ρίτας με διαφορά 47 πόντων (92-45).

Υπενθυμίζουμε ότι η Ζαλγκίρις Κάουνας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό την Παρασκευή (11/12).

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους και Γκριγκόνις με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Εχόντας και Μπισκάουσκις με 10 και 9 πόντους.

Περίοδοι: 23-11, 45-22, 72-33, 92-45