Σιαουλιάι-Ζαλγκίρις 74-88: Νίκη στο ρελαντί για τους πράσινους

Η Ζαλγκίρις Κάουνας "άλωσε" την έδρα της Σιαουλιάι, την οποία νίκησε με 88-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-2 και την πρώτη θέση, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 6-17 και την 10η θέση.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να πάρει διαφορά 21 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-23). Η Σιαουλιάι μείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-57).  Οι πράσινοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν την Σιαουλιάι με 88-74.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Βαστούρια και Λουκοσιούνας με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σιαουλιάι ξεχώρισαν οι Στανκεβίτσιους και Ουρμπούτις με 24 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-19, 23-44, 57-68, 74-88