Γιόναβος-Ζάλγκιρις 80-86: Ζορίστηκε αλλά ο Λεκαβίτσιους την οδήγησε στην νίκη

Παρά την αντέπιθεση της νεοφώτιστης Γιόναβος στην τέταρτη περίοδο, η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 86-80 στην πρώτη αγωνιστική του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24). Αν και η Γιοναβός πίεζε στο δεύτερο δεκάλεπτο για να μειώσει την διαφορά, η ομάδα από το Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Οι πράσινοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-58). Η νεοφώτιστη ομάδα αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14 μείωσε την διαφορά και έκανε ντέρμπι τον αγώνα, αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 86-80.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γιόναβος ξεχώρισαν οι Άντερσον και Λεκόμτ με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-27, 40-47, 58-72, 80-86