Λιετκαμπέλις-Ζάλγκιρις 69-73: Τα χρειάστηκαν αλλά έκαναν το 3/3 οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 73-69 για την τρίτη αγωνιστική του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Λιετκαμπέλις να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Αν και οι πράσινοι είχαν το πάνω χέρι στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Η ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος και με ένα επί μέρους σκορ 17-11, προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-47). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 73-69

Aπό την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Στρέλνιεκς και Λεκαβίτσιους με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Κριστούπας και Βιτένις με 12 και 11 πόντους, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να σκοράρει εφτά πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 54-47, 69-73