Ροάν-Μονακό 75-80: Τα χρειάστηκαν αλλά ξεκίνησαν νικηφόρα οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό κατάφερε να νίκησε εκτός έδρας την Ροάν με 80-75, για την πρώτη αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Αν και η Ροάν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έκανε ένα επί μέρους σκορ 19-14, η ομάδα από το Πριγκιπάτο διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59). Παρά την πίεση των γηπεδούχων, η Μονακό κράτησε την πρωτοπορία της και νίκησε την Ροάν εκτός έδρας με 80-75, για την πρώτη αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Γκρέι και Άντζουσιτς με 21 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ροάν διακρίθηκαν οι Τζάκσον και Μπερχαμενέσκελ με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-25, 40-46, 59-60, 75-80