Πιένο-Ζαλγκίρις 69-85: Απόδραση από το Πασβαλίς για τους «πράσινους» και 3x3

H Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε την διαφορά που "έχτισε" στο πρώτο δεκάλεπτο και νίκησε εκτός έδρας την Πιένο Ζβάιγκζντες με 85-69, με αποτέλεσμα να πετύχει την τέταρτη της νίκη σε αντίστοιχες αναμετρήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι δεν έχουν σημειώσει κάποια νίκη σε ισάριθμό αριθμό αγώνων.

Η Ζαλγκίρις πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-10). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-29).

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-52). Η Ζαλγκίρις συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Πιένο Ζβάιγκζντες εκτός έδρας με 85-69 και έκανε το 4/4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-4.

Aπό την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισε ο Καβανό με 14 πόντους, με τους Γκίφει και Νέμπο να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Πιένο διακρίθηκαν οι Γιαρουμπάουσκας και Σκούσας με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-22, 29-47, 52-66, 69-85