Γκιλμπόα Γκαλίλ-Μακάμπι Τ.Α.: 87-83 Στραβοπάτημα πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό

Η Γκιλμπόα Γκαλίλ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που προπονεί ο κόουτς Γιάννης Σφαιρόπουλος, με 87-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 1-1, ίδιο ρεκόρ με την "ομάδα του λαού".

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Αν και η Γκιλμπόα Γκαλίλ μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Αν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε κατά κύριο λόγο το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μια φορά μπροστά στο σκορ (65-63, 29'), με την "ομάδα του λαού" να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-65). Η Γκιλμπόα Γκαλίλ πίεσε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16 κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι και να νικήσει εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-83, ενώ υπενθυμίζουμε ότι υποδέχεται τον Παναθηναικό την Πέμπτη (22/10) για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague.

Aπό την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Ρόμαν Σόρκιν  με 16 πόντους, ενώ από την Χάποελ Γκιλμπόα Γκαλίλ ξεχώρισε ο Σάκα Τζόουνς με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-26, 43-47, 65-67, 87-83