Παού-Ορτέζ- Βιλερμπάν 88-85: Ήττα ενόψει double gameweek και Ολυμπιακό

Η Παού Ορτέζ έκανε την έκπληξη και νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 88-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-5.

Η Παού Ορτέζ άρχισε τον αγώνα πιο δυνατά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Η Βιλερμπάν προσπέρασε μπροστά σε μια στιγμή (70-69, 34' λεπτό), με την Παού Ορτέζ να διαχειρίζεται ιδανικά την κατάσταση και να νικάει εντός έδρας με 88-85.

Από την Πάου Ορτέζ διακρίθηκαν οι Τζέφερσον (9 ασίστ και 5 ριμπάουντ) και Ονιανγκούε (4ρ. και μία ασίστ) με 31 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Γκιστ και Οκόμπο με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ έκαστος.

Υπενθυμίζουμε ότι η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει την Τετάρτη (15/12, 22:00) εντός έδρας την Ζενίτ και την Παρασκευή (17/12, 21:00) εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 27-17, 46-35, 66-56, 88-85