Χάποελ Ιερουσαλήμ-Μακάμπι Τ.Α. 78-83: Διπλό στο ντέρμπι κορυφής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ επικράτησε εκτός έδρας της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 83-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-4 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν πρώτη αλλά έπεσε στο 9-3.

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους (9-5, 3' λεπτό), η Μακάμπι Τελ Αβιβ προσπέρασε στο σκορ με ένα επί μέρους σκορ 21-11 και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Χάποελ Ιερουσαλήμ βρήκε απαντήσεις, αλλά η "ομάδα του λαού" προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Ίδιο σκηνικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ ξαναπέρασε μπροστά με επτά πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου (70-63. 32' λεπτό), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβιβ διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 83-78.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Ντιβαρτολομέο με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ ξεχώρισαν οι Άνταμς και Ομπασοχάν με 26 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-26, 45-46, 59-63, 78-73