Νεβέζις-Ζαλγκίρις 69-77: Διπλό με double double του Κάβανο

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εκτός έδρας της Νεβέζις με 77-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-11. Υπενθυμίζουμε ότι οι πρωταθλητές Λιθουανίας έχουν εκτός έδρας αναμέτρηση με τηΝ Γιόναβος την Τετάρτη (5/1), ενώ μετά είναι προγραμματισμένη η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (7/1).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24).  Αν και η Νεβέζις ισοφάρισε στο 15' λεπτό (34-34), οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας την Νεβέζις με 77-69.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Κάβανο (11ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μιλάκνις με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Νεβέζις ξεχώρισαν οι Σμαιλάγκιτς και Κούκσικς με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-27, 39-44, 56-61, 69-77