Ρίτας-Ζαλγκίρις 67-72: Πήρε το Λιθουανικό ντέρμπι ενόψει Παναθηναικού

Η Ζαλγκίρις επικράτησε εκτός έδρας την Ρίτας με 72-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 17-1 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 15-2 (2η θέση). Υπενθυμίζουμε ότι οι "πράσινοι θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναικό εκτός έδρας, την Τετάρτη (26/1) και την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας, την Παρασκευή (28/1).

Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε το πάνω χέρι στην αρχή του παιχνιδιού, η Ρίτας προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (18-17). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην δεύτερη περίοδο, με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας την Ρίτας με 72-67.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας (8ρ. και δύο ασίστ) και Λεκαβίτσιους (2ρ. και δύο ασίστ) με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρίτας ξεχώρισαν οι Μπούβα (3ρ.) και Μουτκεβίτσιους (7ρ. και μία ασίστ) με 20 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-38, 50-55, 67-72