Νεπτούνας-Ζαλγκίρις 60-77: Νίκη στην επιστροφή του Λοβέρν

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Νεπτούνας με 77-60 και ανέβασε ττο ρεκόρ της στο 18-1 (1η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 6-11 (8η θέση).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε δυνατά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Η Νεπτούνας μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Η Ζαλγκίρις Κάουνας διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 18-10 και νίκησε εκτός έδρας την Νεπτούνας με 77-60.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας (4ρ. και τρεις ασίστ) και Λουκοσιούνας (2ρ. και μία ασίστ) με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Νεπτούνας ξεχώρισαν οι Γιαναβίτσιους (1ρ. και έξι ασίστ) και Γιογκέλα (4ρ. και δύο ασίστ) με 13 και 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-41, 50-59, 60-77