Πιένο-Ζαλγκίρις 83-102: Με «24αρα» του Ουλανόβας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Πιένο Ζβαϊγκζντές με 102-83 και ανέβηκε στο 20-1 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-17 (10η θέση).

Η Ζαλγκίρις ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Η Πιένο μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόσταση και να προηγούνται με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Οι "πράσινοι" διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-63). Η Ζαλγκίρις Κάουνας κράτησε την απόσταση και νίκησε εκτός έδρας την Πιένο με 102-83.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας και Μπλάζεβιτς με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Πιένο ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Κούλπεπερ με 18 και 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 40-51, 63-78, 83-102