Βιλερμπάν-Βισι Κλερμόν 90-70: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Βιλερμπάν νίκησε την Βισι Κλερμόν με 90-70 και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Σαρωτική η Βιλερμπάν στην αρχή και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-37).  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Η Βιλερμπάν πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 27-17 και νίκησε την Βισι Κλερμόν με 90-70.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκε ο Φαλ με 17 πόντους, με τους Τζόουνς και Οσετκόφσκι να σκοράρουν με 14 πόντους έκαστος. Από την Βισι Κλερμόν ξεχώρισαν οι Τζιμραμπάγιε και Φίσερ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 33-16, 49-37, 63-53, 90-70