Ζαλγκίρις-Σιαουλιάι 80-68: Με κομβικό Λοβέρν οι «πράσινοι» πέρασαν στον τελικό

Το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Λιθουανίας πήρε η Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας της Σιαουλιάι με 80-68.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυνατά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-17).  Αν και η Σιαουλιάι μείωσε στους δύο πόντους (36-34, 16' λεπτό), οι "πράσινοι" παρέμειναν στο προβάδισμα και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Η ομάδα από το Κάουνας δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-49). Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σιαουλιάι με 80-68.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Λοβέρν και Καβανό με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Σιαουλιάι ξεχώρισαν οι Βάρνας και Ντανουσεβίτσιοτς με δώδεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-17, 45-38, 61-49, 80-68