Ρίτας-Λιετκαμπέλις 80-82: Προκρίθηκε στον τελικό η ομάδα του Καλαιτζάκη

Η Λιετκαμπέλις στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης νίκησε την Ρίτας με 82-80.

Η Ρίτας ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους (18-5), με την Λιετκαμπέλις να μειώνει την διαφορά, αλλά τους "κόκκινους" να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Αν και η ομάδα της Πανεβέζις μείωσε στον ένα πόντο σε τέσσερις περιπτώσεις, η Ρίτας συνέχισε να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαιτζάκη ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 24-17 και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-60). Η Λιετκαμπέλις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε με 82-80.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Λιπκεβίτσιους και Ορελίκ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει έξι πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 24:19 λεπτά. Από την Ρίτας ξεχώρισαν οι Μπούβα και Μπουτκεβίτσιους με 21 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-39, 60-63, 80-82.