Ζαλγκίρις-Λιετκαμπέλις 91-66: Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το Κύπελλο Λιθουανίας απέναντι στην ομάδα του Π. Καλαϊτζάκη

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε άνετα την Λιετκαμπέλις, στην οποία αγωνίζεται ο  Π. Καλαϊτζάκης, με 91-66 στον τελικό του Κυπέλλου Λιθουανίας και κατέκτησε τον τίτλο.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυνατά στην αρχή και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-15 και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-27).

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-43). Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Λιετκαμπέλις με 91-66.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Νέμπο και Λοβέρν με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν οι Λιπκεβίτσιους και Μπερζίνς με 14 και 13 πόντους, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει δέκα πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 28:48 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 22-12, 46-27, 68-43, 91-66