Βιλερμπάν-Λε Πορτέλ 85-65: Με υπογραφή των Γουεμπανιαμά και Φαλ

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Λε Πορτέζ με 85-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-8 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-17 (15η θεση).

Η Βιλερμπάν είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Οι "ασπρόμαυροι" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-15, προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-46). Η Λε Πορτέλ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 85-65.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Γουεμπανιάμα και Φαλ με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Λε Πορτέλ ξεχώρισαν οι Αμπουό και Γιαρού (10ρ.) με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-20, 40-31, 71-46, 85-65