Ρίτας-Ζαλγκίρις 87-74: Το Λιθουανικό ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο

Η Ρίτας κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 87-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-3 (2η θέση), ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 22-2 (1η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η Ρίτας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-12, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-31).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η Ρίτας ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, κατάφερε να νικήσει την Ζαλγκίρις με 87-74.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Μπούβα και Σμιθ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισε ο Καβανό με δώδεκα πόντους, με τους Λοβέρν και Γουέμπστερ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-19, 43-31, 63-57, 87-74.