Νεβέζις-Ζαλγκίρις 64-72: Διπλό και πάτησε στην πρώτη θέση

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εκτός έδρας της Νεβέζις με 72-64 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-3 (2η θέση) ισόβαθμη με την πρώτη Ρίτας , ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-20 (10η θέση).

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τρείς πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης πειρόδου (54-43). Αν και η Νεβέζις πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Ζαλγκίρις κράτησε την διαφορά της και νίκησε εκτός έδρας με 72-64.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβιτς και Μπλάζεβιτς με δώδεκα και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Νεβέζις ξεχώρισαν οι Στενιόνις και Σίλα (10ρ. και μία ασίστ) με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 29-34, 43-54, 64-72