Μακάμπι Τ.Α.-Μπνέι Χασαρόν 92-74: Στο ρελαντί με υπογραφή Σόρκιν και Γουίλμπεκιν

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε εντός έδρας της Μπνέι Χασαρόν με 92-74 και ανέβασε το ρεκόρ της σττο 16-8 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 15-9 (4η θέση).

Δυνατό ξεκίνημα για την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην αρχή του αγώνα, η οποία ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπττο και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Αν και η Μπνέι Χασαρόν ισοφάρισε (53-53, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την "ομάδα του λαού" να κρατάει το προβάδισμα και να προηγείται με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58).  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το γκάζι σττην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, νίκησε εντός έδρας την Μπνέι Χασαρόν με 92-74.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Σόρκιν με 22 πόντους, με τους Γουίλμπεκιν και ΝτιΜπαρτολομέο να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Μπνέι Χασαρόν ξεχώρισαν οι Μπαμπ και Ονουάκου με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-18, 47-39, 68-58, 92-74