Ζαλγκίρις-Σιολιάι 90-74: Στο ρελαντί επικράτηση για τους πράσινους

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Σιολιάι με  90-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 24-3 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 13-14 (6η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Σιολιάι να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την Ζαλγκίρις με ένα επί μέρους σκορ 9-2, να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).  Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-43).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-59). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, νίκησε εντός έδρας την Σιολιάι με 90-74.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκε ο Γουέμπστερ με 14 πόντους, με τους Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας να σκοράρουν με έντεκα πόντους έκαστος. Από την Σιολιάι ξεχώρισαν οι Άρμγουντ και Στανκεβίτσιους με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-19, 49-43, 68-59, 90-74