Ρίτας-Ντζουκίγια 76-63: Έκαναν το 1-0 στα προημιτελικά οι κόκκινοι

Η Ρίτας Βίλνιους νίκησε εντός έδρας την Ντζουκίγια με 76-63 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Ρίτας με ένα επί μέρους σκορ 9-2, να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).  Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-29).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-46). Η Ρίτας είχε τον απόλυτο έλεγχο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ντζουκίγια με 76-63, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Μπούβα και Λέισνερ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ντζουκίγια ξεχώρισαν οι Αρανίτοβιτς και Φουρμαναβίτσιους με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-29, 55-46,  76-63