Λιετκαμπέλις-Γιουβέντους 92-87: Έκανε το 3-0 στην σειρά και πέρασε στα ημιτελικά του LKL

Η Λιετκαμπέλις, στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης, νίκησε την Γιουβέντους με 92-87, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-0 στην σειρά των προημιτελικών και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Δυναμικά ξεκίνησε η Γιουβέντους στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-39). Αν και η Λιετκαμπέλις πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-16, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-64).  Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Λιετκαμπέλις να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει εντός έδρας με 92-87.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οΙ Γκάγκιτς και Ορελίκ με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει έντεκα πόντους και εννέα ασίστ σε 28:44 λεπτά. Από την Γιουβέντους ξεχώρισαν οι Σούλσκις και Γκίγκα με 19 κι 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 64-65, 92-87