Λε Μαν-Μονακό 83-84: Διπλό για το Πριγκιπάτο μετά από τον αποκλεισμό στην EuroLeague

H Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Λε Μαν με 84-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-8 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 16-16 (9η θέση).

Αν και η Λε Μαν μπήκε δυνατά στον αγώνα, η Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 8-3, πέρασε μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Οι Μονεγάσκοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, σκοράροντας και τέσσερις σερί πόντους (51-46, 25' λεπτό), με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-59). Η Μονακό είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, παρά την πίεση της Λε Μαν, νίκησε εκτός έδρας με 84-83.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον και Μοτεγιούνας με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Λε Μαν ξεχώρισαν οι Τζονσόν-Όντομ και Κάνινγχαμ με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-61, 83-84