Ζαλγκίρις-Νεπτούνας 89-60: Επικράτησαν στο Game 5 και πέρασαν ημιτελικά οι «πράσινοι»

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Νεπτούνας με 89-60. με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 στην σειρά και να περάσει στα ημιτελικά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-27). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-17, προηγήθηκαν με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-44). Η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Νεπτούνας με 89-60.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Γκίφει και Καβανό με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Νεπτούνας ξεχώρισαν οι Γκαίλιους και Γιογκέλα με 15 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-14, 39-27, 72-44, 89-60