Χαποελ Τ.Α.-Μακάμπι Τ.Α. 86-93: Πρόκριση στα ημιτελικά για την ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Τελ Αβίβ με 93-86, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Αν και η Χάποελ Τελ Αβιβ πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (8-3), η Μακάμπι Τελ Αβιβ με ένα επί μέρους σκορ 21-10, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18).  Η ομάδα του λαού ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-36).

Οι κόκκινοι μείωσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 29-21, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στο προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περιοδο και νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Τελ Αβίβ με 93-86, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Δεκάλεπτα: 18-24, 36-50, 65-71, 86-93