Σιαουλιάι-Ζάλγκιρις 85-90: Μια νίκη μακριά από την τρίτη θέση οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Σιαουλιάι με 90-85 στην παράταση και έκανε το 2-0 στην σειρά των μικρών τελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Μαχητική η Ζαλγκίρις από την αρχή του αγώνα και παίζοντας καλύτερα και πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-35). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-60). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Ζαλγκίρις να μειώνει την διαφορά και το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (80-80). Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 10-5, νίκησε εκτός έδρας την Σιαουλιάι με 90-85.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκε ο Ουλανόβας με 16 πόντους, με τους Καβανό, Καλνιέτις και Μιλάκνις να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Σιαουλιάι ξεχώρισαν οι Μπεζμπράντιτσα και Βάρνας με 16 πόντους.

Περίοδοι: 17-26, 35-43, 62-60, 80-80 (κ.δ.), 85-90 (παρ.)