Στρασμπούρ-Μονακό 95-97: Ο Τζέιμς έστειλε την σειρά σε Game 3

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Στρασμπούρ με 97-95 στην παράταση, με την σειρά των προημιτελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος να πηγαίνει στο 1-1 και η πρόκριση για τα ημιτελικά να κρίνεται στο Game 3.

Αν και η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Στρασμπούρ με οχτώ σερί πόντους, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Η ομάδα από την Αλσατία είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο, με το αποτέλεσμα στο τέλος της κανονικής περιόδου να είναι ισόπαλο (78-78). Η Μονακό αναδείχθηκε πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και χάρη στο καλάθι στα τελευταία δεύτερόλεπτα με τον Μάικ Τζέιμς, νίκησε εκτός έδρας την Στρασμπούρ με 97-95 και έκανε το 1-1 στην σειρά. Η ομάδα που θα νικήσει στο Game 3 θα προκριθεί και στα ημιτελικά του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Τόμας με 30 και 20 πότνους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οΙ Ρόμπερσον και Νουά με 25 και 17 πόντους.

Περίοδοι:  22-20, 44-44, 64-58, 78-78 κ.δ., 95-97 παρ.