Λιετκαμπέλις-Ρίτας 66-88: Οι κόκκινοι ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των τελικών

Η Ρίτας Βίλνιους απάντησε με δικό της μπρέικ, επικρατώντας της Λιετκαμπέλις με 88-66 και έκανε το 1-1 στην σειρά των τελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Λιετκαμπέλις ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, η Ρίτας είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Οι κόκκινοι κράτησαν την απόσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-41).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-49). Η Ρίτας συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 88-66.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Ουλέτσκας και Μπουτκεβίτσιους με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν οι Μαλντούνας και Ραντίσεβιτς με 14 και δώδεκα πόντους, με τον Παναγιώττη Καλαιτζάκη να έχει τέσσερις πόντους και δύο ασίστ σε 20:14 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 23-25, 41-48, 49-65, 66-88