Βιλερμπάν-Ντιζόν 81-68: Με το δεξί οι ασπρόμαυροι στα ημιτελικά

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Ντιζόν με 81-68, για τον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Καταιγιστική στην αρχή του αγώνα ήταν η Βιλερμπάν, η οποία ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-12). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-22).

Η Ντιζόν πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, μείωσε την διαφορά στους 23 πόντους (69-46). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-12, αλλά η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 81-68.

Απ΄την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Χάουαρντ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να έχει τέσσερις πόντους και πέντε ασίστ σε 12 λεπτά. Από την Ντιζόν ξεχώρισαν οι όλστον και Κέλι με 17 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 29-12, 54-22, 69-46, 81-68