Μακάμπι Τ.Α.-Μπνέι Ερζελίγια 74-96: Έμεινε εκτός τελικού η ομάδα του λαού

Η Μπνέι Ερζελίγια νίκησε εκτός έδρας με 96-74 και έκανε το 2-1 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η Μπνέι Ερζελίγια ξεκίνησε δυνατά στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-18).  Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Η Μπνέι Ερζελίγια ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-55). Η Μπνέι Ερζελίγια συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 96-74 και έκανε το 2-1 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ. Η "ομάδα του λαού" έμεινε εκτός τελικών για πρώτη φορά μετά το 2018, δηλαδή είχε 14 χρόνια να μην περάσει στους τελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Από την Μπνέι Ερζελίγια διακρίθηκαν οι Ονουάκου (15ρ. και πέντε ασίστ) και Κεμπ με 25 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-26, 39-48, 55-72, 74-96