Χάποελ Χολόν-Μπνέι Ερζελίγια 90-74: Οι τίγρεις κατέκτησαν το πρωτάθλημα Ισραήλ

Η Χάποελ Χολόν νίκησε ενός έδρας την Μπνέι Ερζελίγια με 90-74 και κάνονας το 2-0 στην σειρά των τελικών, κατέκτησε το δεύτερο πρωτάθλημα του Ισραήλ στην ιστορία της.

Η Χάποελ Χολόν ξεκίνησε δυνατά, με την Μπνέι Ερζελίγια να είναι ανταγωνιστική, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-42). Οι τίγρεις ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-57). Η Χάποελ Χολόν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εντός έδρας την Μπνέι Ερζελίγια με 90-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά των τελικών και να κατακτήσει το δεύτερο πρωτάθλημα του Ισραήλ στην ιστορία της.

Από την Χάποελ Χολόν διακρίθηκαν οι Ράγκλανυ και ΜακΓκί με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπνέι Ερζελίγια ξεχώρισαν οι Κεμπ και Ονουάκου με 21 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπα: 28-22, 49-42, 70-57, 90-74